محمدشهرسلام: رییس شورای شهر محمدشهر اعلام کرد: تاکنون اجرای طرح تفکیک زباله علاوه بر مباحثی نظیر اشتغالزایی و کمک به بهبود وضعیت محیط زیست شهری،  یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان برای شهر و شهرداری محمدشهر آورده داشته است.

محمدکورانی در گفتگو با خبرنگار محمدشهرسلام ضمن اعلام خبر فوق افزود: طرح تفکیک زباله از مبداء برای نخستین بار از سال ۱۳۹۷ در شهر محمدشهر اجرایی شد و این روند مثبت همچنان ادامه خواهد داشت.

بنا بر توضیحات رییس پارلمان شهری محمدشهر این شهر روزانه ۷۵ تن زباله تولید می کند و با عملیاتی شدن طرح «تفکیک زباله از مبداء» جذب درآمدی ماهیانه بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان برای شهرداری میسر شده است.

شهر محمدشهر بیش از ۱۴۰ هزار نفر جمعیت دارد.

شهرداری‌ها به بازیافت زباله روی بیاورند

 شایان ذکر است، بنابر توضیحات کارشناسان، صنعت بازیافت به یک صنعت پردرآمد و پولساز در کشور‌های پیشرفته بدل شده است و این کشور‌ها زباله‌های عادی خود، از فلز و پلاستیک گرفته تا زباله‌های الکترونیکی مانند موبایل یا رایانه را بازیافت می‌کنند و از این طریق درآمد خوب و هنگفتی را به جیب می‌زنند.

گفتنی است طبق آمار منتشرشده، سالانه ۲۰‌میلیون تن زباله و پسماند در ایران تولید می‌شود،‌ اما در کل کشورمان نتوانسته است جایگاه خوبی را در این صنعت پولساز برای خود پیدا کند. این است که حجم بالای زباله تولیدی در ایران به جای ایجاد فرصتی طلایی، به تهدیدی برای محیط زیست کشور تبدیل شده است. به‌نظر می‌رسد شهرداری‌ها به جای اتکا به درآمدهای ناپایدار که عمدتا حاصل تراکم‌فروشی‌ در سطح شهر است،‌ بهتر است به بازیافت زباله به‌عنوان یک روش جدید برای درآمدزایی روی بیاورند و از این طریق به محیط زیست کشور کمک کنند.

انتهای پیام/.

عنوان

این خبر را به اشتراک بگذارید :