محمدشهرسلام / گزارش خبری: بنا بر توضیحات شهردار محمدشهر این شهر روزانه ۷۵ تن زباله تولید می کند و با عملیاتی شدن طرح «تفکیک زباله از مبداء» می توان درآمدی ماهیانه بالغ بر ۱۰۰ میلیون تومان را برای شهر جذب کرد.

صفری در گفتگو با پایگاه خبری محمدشهرسلام ضمن اعلام مطلب فوق در همین رابطه افزود: خوشبختانه در این خصوص قرارداد شهرداری با پیمانکار مربوطه جهت عملیاتی شدن طرح «تفکیک زباله از مبداء(منازل)» در شهر محمدشهر نهایی شده است.

این مسئول در عین حال عنوان کرد: اجرای طرح تفکیک پسماند خشک و تر یا معمولی از مبدأ ، منوط به فرهنگ سازی، آموزش و تجهیز است که در خصوص آن برنامه ریزهای لازم درحال انجام است.

صفری در ادامه نیزاز آخرین وضعیت ساماندهی سکوی زبالۀ محله جعفرآباد در محمدشهر خبرداد و در این باره اضافه کرد: سکوی زباله جعفرآباد هم اکنون به شکلی کامل، استاندارد سازی شده است.

 

شهرداری‌ها به بازیافت زباله روی بیاورند

 شایان ذکر است، بنابر توضیحات کارشناسان، صنعت بازیافت به یک صنعت پردرآمد و پولساز در کشور‌های پیشرفته بدل شده است و این کشور‌ها زباله‌های عادی خود، از فلز و پلاستیک گرفته تا زباله‌های الکترونیکی مانند موبایل یا رایانه را بازیافت می‌کنند و از این طریق درآمد خوب و هنگفتی را به جیب می‌زنند.

گفتنی است طبق آمار منتشرشده، سالانه ۲۰‌میلیون تن زباله و پسماند در ایران تولید می‌شود،‌ اما در کل کشورمان نتوانسته است جایگاه خوبی را در این صنعت پولساز برای خود پیدا کند. این است که حجم بالای زباله تولیدی در ایران به جای ایجاد فرصتی طلایی، به تهدیدی برای محیط زیست کشور تبدیل شده است. به‌نظر می‌رسد شهرداری‌ها به جای اتکا به درآمدهای ناپایدار که عمدتا حاصل تراکم‌فروشی‌ در سطح شهر است،‌ بهتر است به بازیافت زباله به‌عنوان یک روش جدید برای درآمدزایی روی بیاورند و از این طریق به محیط زیست کشور کمک کنند.

تهیه و تنظیم: سعید پورمند

این خبر را به اشتراک بگذارید :