محمدشهرسلام : مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز از انعقاد تفاهم نامه همکاری مشترک مابین اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز و شهرداری و شورای اسلامی محمد شهر خبر داد.

به گزارش پایگاه خبری محمدشهرسلام، فخرالدین صابری دراین باره اظهار کرد: به منظوراستفاده از پتانسیل موجود و ظرفیت‌های بالقوه تفاهم نامه ای مابین اداره کل میراث فرهنگی البرز ومدیریت شهری محمدشهر به نمایندگی صفری شهردار محمد شهر و احمدوند محترم شورای اسلامی این شهر منعقد شده است.

صابری در تشریح اهداف این تفاهم‌نامه گفت: ایجاد هماهنگی های متقابل در خصوص حفظ آثار تاریخی فرهنگی, ثبت واحیا و صیانت از آثار منقول و غیرمنقول و همچنین پژوهش در مورد موضوعات مشترک در راستای همکاری مشترک فی مابین شهرداری شورای شهر و میراث فرهنگی استان البرز از اهداف این تفاهم نامه است.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز موضوع این تفاهم‌نامه را نیز اینگونه بیان کرد: تقویت نقش و جایگاه مدیریت شهری در توسعه پایدار گردشگری با رویکرد حفظ آثار و بناهای تاریخی، گمانه‌زنی و تغییر عرصه وحریم تپه باستانی دشت بهشت محمدشهر، ساماندهی تپه به منظورصیانت وحفظ عرصه حریم و جلوگیری از تخریب تپه باستانی دشت بهشت محمدشهر، تبدیل تپه دشت بهشت محمدشهر به سایت موزه در جهت معرفی جایگاه فرهنگی تاریخی اثر و توسعه گردشگری شهری از موضوعات اصلی این تفاهم نامه است.

 صابری در خصوص تعهدات طرفین نیز توضبح داد: تعهدات شهرداری و شورای اسلامی محمد شهر در این مورد شامل جمع آوری نخاله و زباله ها از روی تپه باستانی دشت بهشت با نظارت میراث فرهنگی و بدون استفاده از ماشین آلات سنگین، ایجاد کمربند سبز پیرامون تپه به  منظورحفاظت و صیانت از اثر تاریخی پس از تصویب طرح توسط میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری کشوراست.

وی ادامه داد: دیگر مواردی مدیریت شهری محمد شهردر قالب تفاهم نامه به انجام آن متعهد شده است، مشتمل برنصب تابلوهای راهنمایی و معرفی اثر در سطح شهر و پیرامون تپه، ساماندهی محوطه به منظور صیانت و حفاظت از تپه باستانی و تقویت جایگاه اثر در توسعه گردشگری با ایجاد زیرساخت های لازم شامل سرویس بهداشتی، دیوار ، نرده، مبلمان شهری، مسیر پیاده و غیره پس از تصویب و ابلاغ نقشه از سوی میراث فرهنگی و گردشگری کشوراست.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری البرز بیان کرد: در این رابطه تامین اعتبار به منظور کاوش تپه باستانی در طی چند فصل با مشارکت میراث فرهنگی و تبدیل به سایت موزه و مکان تاریخی گردشگری و ایجاد موزه اشیای حاصل از کاوش نیزمدنظراست.

 

تعهد در خصوص اخذ مجوز تعیین عرصه و حریم تپه محمدشهر از پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور

وی همچنین در خصوص تعهدات اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز در این تفاهم نامه نیز اینگونه گفت: اخذ مجوز تعیین عرصه و حریم تپه محمد شهر از پژوهشگاه میراث فرهنگی کشور ,اعزام تیم کارشناسی جهت تعیین عرصه و حریم و معرفی مشاور ذیصلاح به شهرداری از جمله این موارد است.

صابری افزود: تصویب عرصه و حریم و ابلاغ آن سوی سازمان میراث فرهنگی کشور تهیه طرح ساماندهی و جانمایی فضاهای مورد نیاز اثر تاریخی به منظور تبدیل آن به سایت موزه تپه دشت بهشت، اعزام تیم کاوش تپه باستانی و مشارکت با شهرداری در جهت کاوش و تبدیل آن به سایت موزه  و همچنین تامین اعتبار به منظور کاوش تپه باستانی در طی چند فصل با مشارکت میراث فرهنگی و تبدیل به سایت موزه و مکان تاریخی گردشگری و ایجاد موزه اشیای حاصله از کاوش از تعهدات اداره کل میراث فرهنگی استان البرز میباشد.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان البرز توضیح داد: تمامی موارد اشاره شده در این تفاهم‌نامه در صورت اجرا ناقض حق و حقوق میراث فرهنگی نبوده و هرگونه اقدامی در جهت بهره برداری می بایست با اخذ مجوز از اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری استان البرز صورت پذیرد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با انعقاد این گونه تفاهم نامه ها در سطح استان البرز در راستای رشد صنعت گردشگری و همچنین حفظ و حراست از مواریث تاریخی و فرهنگی استان قدم های مثبتی برداریم.

منبع : روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایه دستی و گردشگری البرز

این خبر را به اشتراک بگذارید :