محمدشهرسلام: بحث در خصوص اجرا یا عدم اجرای کمربندی (کناره گذر) محمدشهر یکی از مباحث مهمی بود که با حضور یکی از نمایندگان مجلس  و همچنین نماینده ای از اداره کل راه و شهرسازی استان البرز، بیست و ششمین جلسه رسمی(علنی) شورای شهر محمدشهر را به خود اختصاص داد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری- تحلیلی محمدشهرسلام بنابر توضیحات محسن آجرلو در جلسه مذکور، بر اساس طرح پیش رو و مطالعاتی که در این زمینه انجام گرفته است طرح کمربندی محمدشهر قرار است از ابتدای خیابان خبرنگاران (ابتدای محمدشهر) آغاز، و در طی مسیر از نقاطی نظیر شمال تپه قشلاق(کوی بهار) ، شمال امامزاده عبدالله و  محله اصفهانیها(ولدآباد) عبور کرده و به سمت مسکن مهر ماهدشت و نقاط پیش روی آن امتداد یابد.

گفتنی است طرح اجرای این کمربندی از سالیان پیش نیز مطرح بوده است ولیکن بنا بر گفته مسئولان شهری محمدشهر شهرداریهای محمدشهر و ماهدشت قدرت مالی کافی برای تملک اراضی و املاک پیش روی اجرای این طرح را ندارند؛ از این روی بایستی مدیریت شهرداری کرج و همچنین منابع کشوری و استانی این مهم را فراهم آورند.

در عین حال و بنابر توضیحات کاظمی (مدیریت ساخت و توسعه راههای استان البرز و نماینده مرجع ذیربط در این جلسه) اجرای طرح موسوم به «کمربندی محمدشهر» با توجه به تبدیل فرودگاه پیام به یک فرودگاه مسافربری، طرحی استراتژیک و کاربردی برای استان البرز، کرج، محمدشهر و ماهدشت و… محسوب می شود و به نوعی یک «پروژه ملی» قلمداد خواهد شد.

کاظمی همچنین در طی سخنان خود توضیح داد: ترافیک جاده محمدشهر تراکم خاصی دارد و بر طبق آخرین برآوردها روزانه ۳۳ هزار وسیله نقلیه از داخل محمدشهر تردد می کنند. در نتیجه برای انتقال، توزیع و روانسازی ترافیک در این منطقه و بواسطه اجرایی شدن فرودگاه پیام (و عبور و مرور مسافران فرودگاه) عملیاتی کردن طرح کمربندی محمدشهر ضرورت دارد.

بنابر توضیحات کاظمی هزینه احداث؛ تملک، تهاتر و… در این پروژه بالغ بر ۱۵۰ میلیارد تومان برآورد شده است که البته این رقم به زعم برخی از اعضای شورای محمدشهر غیر واقعی است و هزینه طرح یاد شده فراتر از این رقم است.

همچنین گفته های کاظمی (مدیریت ساخت و توسعه راههای استان البرز) در حالی در صحن شورای شهر محمدشهر مطرح شد که شهردار و اعضای شورای محمدشهرخواهان مطالعات دقیقتر و جلسات بیشتر و متمرکزتری در خصوص این طرح با طراحان و مشاوران مربوطه شدند.

از ایرادات تا تفاهمات

گفتنی است برخی از اعضای شورای شهر محمدشهر همچون «محمد کورانی» نیز اصولا اجرای طرح کمربندی محمدشهر – به همان شکل و طرح قبلی- را دارای ایراد دانستند.

محمد کورانی در همین ارتباط اعلام کرد: اجرای این پروژه از بعضی از جهات مشکلات ترافیکی را برای شهر محمدشهر بیشتر می کند و به نوعی باعث می شود ورودی محمدشهر و ماهدشت از سمت کرج قفل شود و در این نقطه فشردگی  و تراکم ترافیکی رخ دهد مگر اینکه اجرای ورودی این کمربندی از نقطۀ دیگری تدارک دیده شود (مثلا از جوار اتوبانِ «تهران، کرج، قزوین» آغاز شود تا سرریز خودروهای عبوری، جادۀ محمدشهر را بیش از این اشغال نکند).

شایان ذکر است که محمد جواد کولیوند (نماینده شهرستان کرج در مجلس) نیز در این باره معتقد بود: در هر حال اجرای این طرح به جهت توزیع و انتقال ترافیک در سطح شهرستان کرج لازم الاجراست؛ و صرفا بایستی در خصوص مهندسیِ نوعِ اجرای آن، بین مدیریت شهرهای تحت الشعاعِ طرح تفاهم شود تا در نتیجه این رویه، مراتب استانی و کشوری نیز برای اجرای پروژه اقدامات مقتضی را انجام دهند.

گزارشگر: سعید پورمند

این خبر را به اشتراک بگذارید :