پرانتز باز: مسئولین حاضر در حوزه مدیریت شهری مشکین دشت چندی پیش در گفتگو با خبرنگار «مجله خبری مشکین دشت سلام» اعلام کرده اند که شهرداری این شهر رقمی بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان را از  محل معوقه و بدهی ها در حوزه کمیسیون ماده صد ، جرائم وعوارض صدور پروانه از شهروندان این شهر طلب دارد و این مطالبات همچنان پرداخت نشده است.

این تجمیع ریالی مطالبات در حالی است که شهردار محمدشهر در گفتگو با پایگاه خبری «محمدشهرسلام» در همین باره اعلام می کند: متاسفانه یک اشکال شهرداری محمدشهر در این است که پرونده های بدهکار هنوز تجمیع نشده است.

سعید صفری با اشاره به «عدم وجود رقم قطعی مطالبات شهرداری محمدشهر» افزود: در این خصوص از اعداد   ۱۵، ۲۰ یا ۳۰ میلیارد گفته می شود تااعداد بالاتر.

این مسئول توضیح داد: درحال حاضربنده اطلاعات کافی ندارم ولی با تشکیل تیمی در حال جمع آوری این مورد هستیم.

همانطور که مشخص است شهرداری مشکین دشت در جهت تجمیع پرونده های مطالباتی خود سریعتر اقدام کرده است و در واقع گوی سبقت را از شهرداری محمدشهر ربوده است اما نکته ای در این میان حائز اهمیت است، اگر فرض کنیم که آخرین عدد اعلامی شهردار محمدشهر دراین خصوص (یعنی ۳۰ میلیارد تومان) صحیح باشد آن وقت خود بخود سوالات و مباحث دیگری هم برایمان پیش می آید.

با توجه به وسعت بیشتر ساخت و سازهای در شهر محمدشهر نسبت به مشکین دشت قاعدتا باید رقم مطالبات شهرداری محمدشهر نسبت به رقم ۱۰۰ میلباردی شهرداری مشکین دشت بیشتر باشد. اما با فرض همان عدد ۳۰ میلیاردی تفاوت فاحشی بین این دو عدد پیدا می شود؛ و منطقا تنها ۳ دلیل خاص برای این تفاوت عددی می توان پیدا کرد:

۱- احتمالاً وضع و اوضاع مالی فعالان حوزه ساختمان در محمدشهر بهتر از شهر مشکین دشت است که با پرداخت و تسویه به موقع عوارض مربوطه، کاهش مطالبات شهرداری محمدشهر منتج شده است.

۲- وضع و اوضاع مالی و اقتصادی فعالان حوزه ساختمان در هر دو شهر یکسان است ولیکن شهرداری محمدشهر در جهت جذب و وصول مطالبات بهتر عمل کرده است.

۳- اصولاً باید بر این فرضیه که تعداد ساخت و سازها در محمدشهر بیشتر از مشکین دشت است خط بطلان کشید و این فرضیه (که البته دور از انتظار است) را معکوس کرد.

البته دلایل متعدد دیگری را می توان برای این نمونه از تحلیل ها ارائه کرد که متاسفانه در مجال این مقال نیست ولیکن در نهایت شاید بهتر باشد که پرسید:

شهرداری مشکین دشت از محمدشهر سبقت گرفته(بهتر و قویتر عمل کرده) یا بالعکس؟؟!!

نویسنده: سعید پورمند

این خبر را به اشتراک بگذارید :