محمدشهرسلام: به دیده برخی از شهروندان و مدیران این روزها آسایش و امنیت خانواده‌های شهرهای جنوبی استان البرز ملعبه‌ و بازیچه‌ای است در دستان مدیران شهری کرج تا هر طور که بخواهند در خصوص آن رأی صادر کنند.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «محمدشهرسلام» و بنا بر توضیحات برخی از مسئولان ذیربط در حوزه حمل نقل، سازمان حمل‌ونقل شهرداری کرج در تازه‌ترین اقدام خود (بدون در نظر گرفتن مباحث اجتماعی و اقتصادی) برنامه‌ریزی کرده است تا جایگاه و ایستگاه تاکسی‌های شهرهای جنوب شهرستان کرج (محمدشهر و ماهدشت) و همچنین مشکین‌دشت و صفادشت که قدمتی چند ده‌ساله برای عموم مردم دارد را به نقطۀ دیگری از شهر و شهرستان کرج انتقال دهد.

گفتنی است طبق برنامه‌ریزی سازمان حمل‌ونقل شهرداری کرج، «جلوی کاروانسرای شاه‌عباسی» دیگر نباید به‌عنوان ایستگاه تاکسی‌های شهرهای مذکور استفاده شود و این مهم پس‌ازاین به پایانه البرز (روبروی ایستگاه متروی محمدشهر و ماهدشت) انتقال پیدا می‌کند.

درعین‌حال این اعمال‌نظر یک‌جانبه از سوی مرجع یادشده اعتراض شهروندان شهرهای جنوبی شهرستان کرج و همچنین مشکین‌دشت و صفادشت را در پی داشته است و مدیران و مسئول شهری این شهرها که این تصمیم را مغایر با حقوق شهروندان شهرهایشان می‌دانند نیز در تلاش هستند تا تصمیم گرفته شده را ملغی کنند.

آیا خانواده های مدیران تصمیم‌گیرنده تحت شعاع این طرح‌اند؟

برای مثال اسماعیل کیان یکی از شهروندان محمدشهر در این خصوص و در طی پیامی ارسالی برای «محمدشهر سلام» نوشته است:«مطمئناً خانوادۀ عزیزان و خودِ کسانی که این طرح را برنامه‌ریزی و در دستور اجرا گذاشته‌اند،مجبور به استفاده از وسایل نقلیه‌ی عمومی نیستند!»

این شهروند می‌افزاید: «زیرا،اگر این‌طور بود، فکر این طـرح را هم نمی‌کردند’ چه برسد به اجـرای آن…!!!»

اسماعیل کیان در پایان نوشته است: «مسئول محترمِ تصمیم‌گیرنده!!! لطفاً‌، هرچه سریع‌تر، مفـاد این طـرحِ (نامــــوفق) را، اصـــلاح فرمایید.»

چشم‌به‌راه مداخلۀ فرمانداری و استانداری

مدیرعامل سازمان حمل‌ونقل محمدشهر نیز در همین رابطه به خبرنگار «محمدشهرسلام» گفت:  خبر انتقال ایستگاه به پایانه البرز(مترو) صحت دارد و در چند روز گذشته سازمان حمل‌ونقل کرج طی دعوتی که از مدیران عامل سازمانهای حمل و نقل  شهرهای  جنوب شهرستان کرده بود بدون آنکه نظری از ما بخواهند رسماً آن را به اطلاع ما رسانده و گویا مقرر کرده‌اند از روز شنبه آن را اجرایی کنند.

بهنام محمدی افزود: مطمئناً این طرح اشکالات متعددی دارد و مسئولین شهری محمدشهر و مدیریت سازمان حمل‌ونقل محمدشهر به همراه مسئولین دیگر شهرهایِ مشمول این طرح، مراتب اعتراض خود از طریق فرمانداری شهرستان کرج و استانداری البرز پیگیری می‌کنند تا حق شهروندان در این رابطه تضییع نشود.

بنابر توضیحات نامبرده اگر طرح فوق‌الذکر اجرایی شود تاکسی‌های محمدشهر،ماهدشت،مشکین‌دشت و صفادشت باید از ایستگاه شاه‌عباسی جمع شوند و به ایستگاه مترو منتقل شوند.

آیا ترفندِ «اتوبوسهای رایگان» کارساز است؟

محمدی در ادامه این گفتگو عنوان کرد: سازمان حمل‌ونقل شهرداری کرج اعلام کرده است که در قبال این انتقال ایستگاه، قرار است اتوبوسهای رایگان را در اختیار مسافران بگذارد( در جهت حمل مسافران با اتوبوس از شاه‌عباسی تا مترو و بلعکس) که تجربه نشان می‌دهد این قول نیز تداوم ندارد.

با این حساب خلاصه کلام این است که مقررشده است که پایانه البرز (مترو) ایستگاه جدید مسافران شهرهای یادشده باشد یعنی حتی در راه برگشت از شهر کرج نیز این مسافران باید به‌طرف ایستگاه مترو حرکت کنند و بعد ازآنجا به شهرهای مقصد بروند.

«فازِ دوم طرح» در راه است

به گفته محمدی «ایجاد تراکم در ترافیک درون‌شهری» و «آلودگی هوا» ازجمله دلایل مسئولان شهری کرج برای اقدام یاد شده در «فاز اول» هستند و  در فاز دوم نیز قرار است شهرهای نظرآباد و ملارد و… مشمول این طرح شوند.

اتلاف در وقت مسافران، کاهش سطح امنیت و آسایش خانواده‌ها(بخصوص بانوان)، افزایش آمار مسافربرهای شخصی، ضربه به اشتغال قریب به ۶۰۰ راننده تاکسی، تحمیل کرایه اضافه به مسافران و دوتکه شدن مسیر از جمله دلایلی هستند که محمدی آنها را از اشکالات عمده طرح انتقال ایستگاه شاه عباسی به مترو توصیف کرد.

حال باید منتظر بود و دید که پیگیری‌ها و تصمیمات نهایی  در این خصوص به نفع کدام‌یک از دو طرف معادله تمام خواهد شد: مردمِ محمدشهر، ماهدشت، صفادشت، مشکین‌دشت یا مدیران شهری کرج؟

گزارشگر: سعید پورمند

این خبر را به اشتراک بگذارید :