محمدشهرسلام: طرح سوال در خصوص چند طرح مسکوت در جنوب شهرستان کرج(ماهدشت و محمدشهر) پرسشهایی بودند که پایگاه خبری «محمدشهرسلام» در نشست خبری اخیر نمایندگان کرج در مجلس شورای اسلامی پاسخ آنها را جویا شد.

به گزارش خبرنگار پایگاه خبری «محمدشهرسلام»، نمایندگان کرج، فردیس، اشتهارد و آسارا در مجلس پیش از ظهر دیروز در ساختمان خانه ملت کرج نشستی خبری را با اصحاب رسانه برگزار کردند.

در همین رابطه خبرنگار پایگاه خبری «محمدشهرسلام» نیز سوالاتی پیرامون چند طرح مسکوت از جمله: طرح احداث شهرک اداری مابین شهرهای ماهدشت و محمدشهر، طرح احداث کمربندی جنوب شهرستان کرج و ایجاد یک شهرستان جدید(محمدشهر/ماهدشت) را از نمایندگان نامبرده پرسش کرد.

ایجاد «شهرک اداری» منوط به «ایجاد شهرستان»

عزیز اکبریان در همین رابطه توضیح داد: شهرک اداری در زمانی قرار بود انجام بشود که ما از تلفیق محمدشهر و ماهدشت یک «شهرستان» داشته باشیم. دولت آقای روحانی اعتقادی به تشکیل شهرستان، شهر و بخش جدید ندارد و دلیلشان هم این است که در دولت قبلی به اندازه “صد سال گذشته ایران” شهر و شهرستان و بخش درست شده است(که واقعیت هم همین است)؛ و در واقع بایستی یک قدر از این روند جلوگیری بشود.

رئیس کمیسیون صنایع مجلس افزود: ما ۲۵ تا شهرستان داشتیم که دولت قبل مصوب کرده بود ولیکن در دولت آقای روحانی مصوبه آنها ابطال شد به جز فردیس که آن هم به سبب استقرار فرمانداری در آن بود و در واقع ابطال آن تبعات اجتماعی به بار می آورد؛ در واقع تنها شهرستانی که ما خیلی تلاش کردیم در جهت تشکیل آن (به همراه استاندار وقت: آقای عربیان) و توانستیم حکم فرمانداری آن را هم بگیریم همین «فردیس» بود.

نماینده مردم کرج در مجلس شورای اسلامی در پایان توضیح داد: بر همین اساس است که طرح شهرستان جدید (ماهدشت/محمشهر) همچنان مسکوت مانده است و ما هم(نمایندگان) بارها به اعضای شورای شهر محمدشهر و ماهدشت گفته ایم که حالا اگر یک روزی هم فرجی بشود و «شهرستانی» هم تشکیل بشود، در جهت ایجاد شهرک اداری، مدیران شهرهای مذکور باید در خصوص مکان مورد اجرا به توافق برسند.

دولت اصلا اهتمامی به ایجاد «شهرستان» جدید ندارد

محمدجواد کولیوند نیز پیرامون مورد مذکور توضیح داد: دولت اصلا اهتمامی به ایجاد «شهرستان» جدید ندارد، در این رابطه سوالات متعددی از وزیر کشور شد،و ایشان آمد در مجلس هم توضیح داد که دولت جدید اصلا در توسعه این حوزه (تقسیمات کشوری جدید) نمی تواند وارد شود و به همین واسطه طرح ایجاد قریب به ۶۰۰ شهرستان ابطال شد.

رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس اضافه کرد: مورد مذکور به جهت آن است که توسعه شهرستانها زیرساخت های خاص خودش را می خواهد و در واقع هر شهرستانی که ایجاد می شود برای دولت حدوداً ۵۰۰ میلیارد تومان هزینه دربرخواهد داشت و بر همین اساس است که با وجود پیگیریهای نمایندگان در مجلس، دولت اهتمام جدی و برنامه خاصی برای توسعه در بخش تقسیمات کشوری ندارد.

کمربندی جنوب شهرستان کرج یک پروژۀ «صفر» است

محمدجواد کولیوند در توضیحات خود در خصوص طرح «کمربندی جنوب شهرستان کرج» نیز گفت: مطالعات این کمربندی توسط «راه و شهرسازی» انجام شده است و این پروژه جزو ۳۰۰ پروژه سفر ریاست جمهوری هم بود و ما حاضریم در این مورد اسنادی هم به شما بدهیم اما موضوع از این قرار بود که اعلام کردند که دولت اصلا پروژه های «صفر» را نمی پذیرد و صرفا تمرکز بر روی اجرا و تکمیل پروژه های بالای ۷۰ درصد است.

وی افزود: در رابطه با پروژه های صفر اگر «ملی» باشد بایستی گزارش داده شود و طرح برود «سازمان مدیریت و برنامه ریزی» تا در مورد آن برنامه ریزی های لازم صورت پذیرد و اگر «استانی» یا «شهرستانی» باشد باید توسط بودجه های استانی و یا شهرستانی حل بشود که بر همین اساس پروژه مذکور (کمربندی جنوب شهرستان کرج) رفت در بخش بودجه های شهرستانی که متأسفانه در این رابطه هم ما گرفتار اوراق خزانه و دیگر مواردی هستیم که اگر پیمانکار مربوطه در مسیر پروژه «تملکی» داشته باشد، وجهِ نقدی مورد نیاز وجود ندارد.

خبرنگار: سعید پورمند

 

این خبر را به اشتراک بگذارید :