محمدشهر سلام: محمد احمدوند (رییس شورای شهر محمدشهر) در تازه ترین نطق خود با بیان اینکه « فرهنگسازی علاج بیشتر مشکلات است و امسال تقارن آغاز محرم با شروع سال تحصیلی و هفته دفاع مقدس فرصتی مناسب را برای معرفی بیشتر آداب و فرهنگ عاشورا  فراهم آورده است» افزوده است: با وجود توسعه وسایل ارتباط جمعی و بهره حداکثری دشمن از شبکه های اجتماعی برای تخریب اعتقادات مذهبی و فرهنگی جامعه نیاز است خیرین به انجام نذر فرهنگی مبادرت ورزیده  و در مناسبت های این چنینی(سوگواری ها و جشن ها)  هزینه نذورات خود را صرف توزیع کتاب های مفید دینی و فرهنگی کنند.

گفتنی است «نذر فرهنگی» اصطلاحی است که در سالهای اخیر رواج یافته است و به معنای نوعی نذر است که در آن صرف وقت و قوای فکری افراد مورد توجه است. در نذر فرهنگی فرد نذر کننده، کاری فکری، خلاقانه، فرهنگی یا تخصصی را برای دیگران انجام می دهد. بر خلاف نذرهای عمومی که مورد نذری عمدتا مادی و شامل مواردی مانند اطعام دیگران است، نذر فرهنگی شامل انجام یک کار فرهنگی و فکری برای فرد یا گروهی از افراد می شود و در قالب نذر وقت و مهارت تعریف می شود.

اهداف نذر فرهنگی

همچنین بنا بر نظر کارشناسان اهداف نذر فرهنگی را می توان به شکل زیر عنوان کرد:

ترویج فرهنگ نذر در جامعه

انجام نذر فرهنگی

توجه به نیازهای فرهنگی اجتماع

مشارکت بخشی افراد مختلف جامعه

تقویت روحیه نوع دوستی

ارائه خدمات تخصصی با اولویت بخشیدن به زنان سرپرست خانوار و فرزندانشان.

 

ایده‌ های متفاوت برای نذر فرهنگی

گفتنی است در خصوص پرداخت و خدمت در جهت نذورات فرهنگی ایده های بیشماری می توان ذکر کرد. برای مثال چندی پیش یکی از خیرین مشهدی در ایده ای متفاوت برای نذر فرهنگی؛ ۲۵۰ بلیت فیلم «ویلایی ها» را به صورت رایگان توزیع کرده بود.

حالا شاید بهتر باشد که پرسید : ایده شما شهروند گرامی برای «نذر فرهنگی» چیست؟

گردآوری و تنظیم: سعید پورمند

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :