محمدشهر سلام/ یادداشت: حالا دیگر زمان زیادی از عمر شوراهای شهر و روستا می گذرد و به نظر می رسد می بایست تا کنون جایگاه واقعی خود را یافته باشند، ولی تا دوره در حال اتمام تقریبا نظر مردم چیز دیگریست!! و هنوز شوراها بیشتر شورای شهرداری هستند تا شورای شهر، و غرق در فعالیت های روزمره شهرداری ها!

البته با عنایت به جایگاه شورای شهر و حدود اختیارات و وظایف ذاتی آن، میتوان گفت که از شورای شهر نباید توقع معجزه داشت؛ جز آنکه افراد منتخب با شجاعت، پاکدستی و صداقت، حافظ منافع شهروندان بوده و فارغ از دسته بندی های سیاسی و اعمال فشار کانونهای قدرت باشند و تمام توان و انرژی فکری و اجرایی خود را در راستای اجرای دقیق قوانین و در صورت لزوم اصلاح قوانین و در صورت نقص قوانین ، در صدد تصویب و اجرای کامل آنها بکار بگیرند.

اولین ویژگی ابتدایی یک منتخب می بایست شناخت دقیق از موضوع، مشکلات، و وضع موجود بوده و با شناسایی فرصت ها، به فکر تنظیم برنامه های واقعی و قابل اجراء با مد نظر قرار دادن همه شئون شورا، محدودیتهای قانونی و اجرایی باشد.

به واقع، دیگر زمان آزمون و خطا بر سر انتخاب شهردار، انجام طرحهای احساسی و بدون برنامه،که پس از گذشت زمان کوتاهی متوقف می شوند و ده ها موضوع دیگر گذشته است.

هم اکنون عمر دوره چهارم شوراها نیز به اتمام رسیده است و در شرف شروع بکار شورای پنجم هستیم که باید گفت:«منتخبین محترم» دیگر زمان بحث بر سر وعده هایی مثل: رفع فقر و بیکاری،ایجاد منطقه توریستی کشوری، ریشه کنی اعتیاد، …،احداث تونل، … و هزاران وعده ی تبلیغاتی خوش رنگ و لعاب که تحقق همه ی آنها مستلزم عزم جدی همه ارگان ها و سازمانهای دولتی است، گذشته، و زمان عمل فرا رسیده است.

زمان آن رسیده که به مشارکت مردم، شفاف سازی عملکرد شورا و شهرداری (گزارشات ادواری و …)٬تدوین برنامه مدون و جامع مدیریت شهری، توسعه پایدار و … جامعه عمل پوشانده شود. حال نوبت آن رسیده که منتخبین محترم فارغ از هیاهوی انتخابات و تبلیغات به دنبال تدوین یک برنامه قابل اجرا، کارشناسی شده و با چشم اندازی مبتنی بر قوانین باشند، و البته مردم نیز در جریان این اتفاقات مثبت قرار گیرند نه اینکه خدایی ناکرده،در پایان دوره شاهد جمله معروف «ما تلاش کردیم ولی نشد» را بشنویم،مردم بازوی قدرت منتخبین شان هستند.

اولین شرط قبولی در این آزمون چهارساله صداقت و راستی با مردم و جدیت و ابتکار است؛ تا به امید حق شاهد توسعه و شکوفایی شهرهایمان باشیم،چیزی که حق مردم است.

نگارنده: سعید دودانگه / مدیر مسئول پایگاه خبری «محمدشهر سلام»

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :