محمدشهر سلام: شاید بتوان گفت شهرداری های کشور بازوان حاکمیت برای ایجاد رفاه و رضایت عمومی می باشند، که در حال حاضر به مرور با افزایش میزان آگاهی عمومی که نتیجه توسعه وسایل ارتباط جمعی، افزایش سطح تحصیلات عالی در بین عموم مردم و … می باشد، توقعات مردم بیشتر شده و متعاقبا درخواست های فزاینده و مشروع آنها هرچه بیشتر متوجه شهرداری ها می شود، که البته این مسئله نقطه عطفی خواهد بود بر احساس نیاز شهرداری ها برای ایجاد تغییر و تحول در ساختار سازمانی و اقتصادی خود.

 از طرفی در دنیای پرشتاب کنونی و با توجه به وجود محدودیت هایی که در جهت تأمین اعتبار طرح ها وجود دارد، شهرداری ها بایستی خود بصورت مستقل، در جهت اجرا و تأمین اعتبار پروژه های عمرانی اقدام نمایند، و هر پروژه ای که شهرداری قصد اجرای آن را داشته باشد بایستی از قبل در بودجه سالانه ردیفی برای آن اختصاص داده شود و بر اساس درآمدهای پیش بینی شده، محل تأمین اعتبار آن مشخص باشد. در غیر این صورت در آخر سال سازمان با کسری بودجه گریبان گیر خواهد بود.

بدین جهت است که طرح های مورد نظر شهرداری جهت رشد و توسعه شهر، نیاز به یک منبع مالی جدا از بودجه دولت و نیز درآمدهای محدود خود دارد که بتواند به اهداف شهر آرمانی دست یابد. البته افزایش رقابت شهرهای کشور در جهت جذب سرمایه و سرمایه گذار، نشان از این موضوع دارد که اهمیت جذب سرمایه گذاری بیش از پیش آشکار شده است.

در خصوص بحث سرمایه گذاری  و جذب سرمایه گذار علاوه بر امنیت که شاید مهمترین موضوع برای سرمایه گذاری می باشد، موارد دیگری نیز وجود دارد که بر تصمیم سرمایه گذار برای سرمایه گذاری تأثیر می گذارد.

موضوع امنیت سرمایه گذاری به نسبت شهر و مناطق کشور متفاوت و دارای بازده و زمان برگشت سرمایه متفاوتی می باشد که سرمایه گذار با در نظر گرفتن شرایط خود نسبت به آن تصمیم گیری و اقدام می نماید. البته به لطف خداوند متعال و از برکات نظام جمهوری اسلامی در سراسر کشور تا حد قابل قبولی امنیت حاکم است، که نتیجتا سرمایه گذار با شرایط و موارد مشابه فرصت های سرمایه گذاری در شهرهای مختلف مواجه می شود. در این زمان است که آیتم های دیگر جهت انتخاب محل سرمایه گذاری برای سرمایه گذار به میدان می آید و انگیزه آنها را جهت سرمایه گذاری در شهری خاص ترغیب می نماید. توجه به بحث جذب سرمایه گذار  در شهرهای کوچک  بیش از پیش اهمیت دارد، زیرا درآمد شهرهای کوچک به گونه ای  است که حتی در برخی سالها به سختی کفاف خدمات عمومی را خواهد داد و در حقیقت منابعی برای اجرای طرح های عمرانی نخواهد ماند.

برعکس تصور برخی از مدیران در مورد سهولت موضوع جذب سرمایه گذاری، این امر مقوله ای بسیار پیچیده بوده و نیازمند بررسی کارشناسی و توجه خاص و ویژه ای می باشد. درحقیقت همانگونه که در گروه ها، صنایع، فعالیتها و مشاغل مختلف سالانه هزینه های گزافی برای جذب مشتری می شود و راهکارهای مختلف را در جهت جذب مشتری برای محصولات خود انجام می دهند، شهرداری ها هم باید در حوزه خود حداکثر تلاش و هزینه را برای جذب سرمایه گذار با روشهای به روز انجام دهند. موضوعی که در شهرداری های شهر های کوچک توجه چندانی به آن نشده است.

شاید بتوان گفت جلب سرمایه گذار برای شهرها در سالهای اخیر یکی از مهمترین فاکتورها در رشد و توسعه شهری بحساب می آید و مدیران عالی شهرها و شهرداران در صورتی که بخواهند در عرصه پیشرفت و رشد، پیشرو این حوزه باشند، بایستی موضوع جذب سرمایه و سرمایه گذار را به عنوان اصلی ترین وظیفه خود پذیرا باشند. چرا که صرفا با درآمدهای جاری شهرداری در میدان رقابت، پیروزی بدست نخواهد آمد. جذب سرمایه گذار بایستی با استفاده از انواع مهارتهای علمی و تجربی(در دیگر شهرها) صورت گیرد.

 باید توجه داشته باشیم که اصول اصلی سرمایه گذار همیشه ثابت خواهد بود. یعنی امنیت سرمایه گذاری، داشتن پشتوانه و حمایت سازمانی، مطمئن بودن از بدست آوردن سود منطقی از قِبَل سرمایه گذاری خود و … و در مذاکرات بایستی با دید بُرد بُرد به مسئله نگاه کنیم و مصالح سرمایه گذار بصورت کامل لحاظ شود. بنظر می رسد می بایست تیمی کارشناسی پس از هدف گذاری طرح تا به نتیجه رسیدن تصمیم سرمایه گذار برای سرمایه گذاری، موضوع را پیگیری نمایند. بعبارتی دیگر شهرداری ها در زمینه جذب سرمایه گذار بایستی از متخصصین امر استفاده نمایند. چرا که برای توسعه و رشد پایدار شهر، نیاز است که مدیران با رویکرد استراتژیک و بلند مدت نسبت به جذب سرمایه گذار اقدام نمایند و مسیر رسیدن به اهداف را هموار نمایند.

مسلما شهرهای کم درآمدی نظیر محمدشهر، ماهدشت، و مشکین دشت نیز از این امر مستثنی نبوده و در همین خصوص قریب به یقین علاج توسعه هرچه بیشتر و بهتر آنها نیز تمرکز بر روی جذب سرمایه گذار و ایجاد بسترهای مهمی نظیر اعتماد و امنیت سرمایه گذاری در این رابطه است.

ومن ا… التوفیق

سعید دودانگه

مدیر مسئول پایگاه خبری «محمدشهر سلام»

 

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :