محمدشهر سلام: چندهفته پیش طی خبری که پایگاه خبری محمدشهر سلام به نقل از یکی از اعضای شورای شهر محمدشهر مخابره کرده بود عنوان شد که شهروندان شهر محمدشهر هم اینک هزینه ای مازاد بر آنچه شهرهای همجواری همچون ماهدشت و صفادشت برای خرید قبر در آرامستان بی بی سکینه (س) می پردازند پرداخت می کنند.

به گزارش خبرنگار محمدشهر سلام چند هفته پیش رییس کمیسیون خدمات شهر و فضای سبز شورای شهر محمدشهر در همین رابطه عنوان کرد: اکثریت شهروندان محمدشهر به واسطه قرابت مکانی و طبق سنت و رسمی قدیمی برای تدفین اموات خود به آرامستان بی بی سکینه (س) مراجعه می کنند.

غلامرضا نوری فرد افزود: همانطور که مشخص است این آرامستان در حریم استان تهران، شهرستان ملارد  و شهر صفادشت است که بر همین اساس  شهرداری شهر صفادشت برطبق توافقات موجود با مدیریت آرامستان و سازمان اوقاف نسبت به برخی از امور عمرانی مربوط به آرامستان مساعدت و همکاری دارد که  البته شهرداری شهر ماهدشت هم از این امر مستثنی نیست.

وی ادامه داد: به همین واسطه افراد بومی در صفادشت برای خرید محل دفن مبلغی کمتر از ۵۰۰ هزارتومان و شهروندان ماهدشت نیز در این رابطه یک و نیم میلیون تومان وجه پرداخت می کنند و این در حالی است که برای احقاق این امر برای شهروندان محمدشهر بایستی مبلغی ۵ میلیون یا حتی بیش از آن پرداخت شود.

به گفته این مسئول مدیریت شهری محمدشهر در این خصوص با مسئولان ذیربط آرامستان مذکور مذاکرات و مکاتباتی را داشته است که البته تا بحال به نتیجه قطعی منتهی نشده است ولیکن این مسئول بر این عقیده است که مساعدت عمرانی(اعتباری) در برخی از امور آرامستان مورد اشاره می تواند در بحث کاهش هزینه ها در این رابطه مؤثر واقع شود.

از محمدشهر تا اوقاف تهران

در همین ارتباط حجت الاسلام والمسلمین محمد سلیمی ، مدیریت آستان امامزاده بی بی سکینه (س) نیز در گفتگو با خبرنگار محمدشهر سلام عنوان کرد: ما طبق تعریفات و چهارچوب های سازمان اوقاف عمل می کنیم و اگر مسئولین شهر محمدشهر می خواهند واقعا به این مشکل رسیدگی مقتضی شود بایستی به اداره اوقاف استان تهران مراجعه کنند و پیگیری های مربوطه را از این طریق اعمال کنند.

به گفته سلیمی میزان افزایش قیمت قبور در طی هرسال ۱۰ الی ۲۰ درصد است و قیمت های قبور در آرامستان بی بی سکینه (س) هم بر همین اساس نرخ گذاری می شود.

بنابر گفته نامبرده قیمت قبور قدیم( اطراف حرم امامزاده بی بی سکینه(س) ) در حال حاضر ۵ میلیون تومان است که ساکنین ماهدشت و صفادشت در ازای آن ۳ میلیون تا ۵ میلیون تومان پرداختی دارند ولیکن این قیمت برای شهروندان محمدشهر ۱۰ میلیون تومان می باشد و این نسبت در خصوص قیمت قبور جدید (مسطح و قطعه بندی شده) ۱٫۵ به ۵ میلیون تومان است.

این مسئول همچنین عنوان کرد که: در این رابطه افرادی که تحت پوشش کمیته امداد یا بهزیستی باشند از ۱۰ درصد تخفیف برخوردار می شوند.

به گفته مدیریت آستان امامزاده بی بی سکینه (س) هم اکنون ماهانه در حدود ۱۵ متوفی از شهر محمدشهر در این آرامستان تدفین می شوند.

وی تصریح کرد که تمام مبالغ کسب شده از جهت فروش قبور و دیگر وجوهات در جهت عمران آستان مقدس بی بی سکینه (س)هزینه می شود و در این راستا در ۶ ماه گذشته در حدود ۹۰۰ میلیون تومان هزینه شده است.

اما در این باب موضوع بر سر این است که چرا شهروندان شهر محمدشهر که به گفته مسئولان این شهر بیشترین تعداد دفن اموات و البته دارای گلزار شهدا در آرامستان نامبرده می باشند بایستی به عنوان «غیر بومی» تلقی شوند؟

از همین روی اعضای شورای شهر محمدشهر معتقدند که شهر محمدشهر هم بایستی فارغ از مرزبندی های شهری و استانی جدید و با توجه  به بیشترین تعداد دفن اموات در آرامستان مذکور باید به عنوان شهر بومی محسوب و هزینه های مربوطه نیز بر این اساس محاسبه شود. بر همین اساس پیگیری های مربوطه همچنان ادامه دارد.

گزارشگر: سعید پورمند

کلیدواژه ها :

این خبر را به اشتراک بگذارید :